HOME > ČLÁNEK
Adresář Obaláře
OBALÁŘSKÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM
OBALY
 
 : DODAVATELÉ
 : PRODUKTY
 : POPTÁVKY Přidat
 : NABÍDKY
 : PRACOVNÍ MÍSTA
 : NOVINKY
 : PORADNA
 : DISKUZE
 : O projektu
 : NapiĹĄte nĂĄm
 : Inzerce
  PŘIHLÁŠENÍ  
  IČ  
  HESLO  
  CZ SK  
Nev�te heslo?
 


 SeĹĄĂ­vačky.cz

 SeĹĄĂ­vačky a kartonĂĄĹžnĂ­
 spony. E-SHOP

 www.sesivacky.cz

 Josef Kihlberg
 VĂ˝robce kartonĂĄĹžnĂ­ch
 seĹĄĂ­vaček.

 www.josef-kihlberg.eu

 MEZGER GmbH
 Specialista na ĹĄitĂ­
 kartonĹŻ a sponkovačky.

 www.mezger.cz

 
  Edituj ďż˝lďż˝nek  
 
  Zvlhčování jako nástroj úspory  
     
  Autor: Ing. Harazím Vladimír,CSc.  
  Datum: 17.9.2009  
     
     
 

Proč zvlhčovat vzduch?

Pobyt ve vytápěných místnostech může být nejen nepříjemný, ale i zdravotně závadný. Jednou z hlavních příčin je nízká vlhkost vzduchu. Optimální vlhkost je asi 45%, přičemž v mnoha našich domácnostech v zimních měsících klesá pod hladinu 20%.

Tabulka srovnávající počty vyhovujících a nevyhovujících hodin z hlediska vlhkosti

Co vlastně nízká hodnota vlhkosti vzduchu způsobuje? Částice prachu, bakterie, viry, výkaly roztočů, které jsou za normálního stavu zachycovány nosní sliznicí a vydechovány zpět, se vinou suchého vzduchu, který snižuje přirozenou obranyschopnost, dostávají až do plic. Dochází tak k přetěžování imunitního systému a následně k podráždění sliznic, dráždivému kašli, popraskaným rtům, a to je již jen krůček od nejrůznějších onemocnění.

Suchým vzduchem trpí i vaše pokožka. V neposlední řadě vzniká elektrostatický náboj a nedostatečná vlhkost neprospívá ani dřevěnému vybavení vašeho bytu. Moderní domácnost si v zimních měsících bez zvlhčovače dnes již nelze představit. Optimální vlhkost vzduchu chrání nejen vaše zdraví, ale vytváří i příjemný pocit pohody.

Existují různé druhy zvlhčovacích systémů od nejjednodušíích, jako je studený odpar, nebo tepelný mikroodpar ten nejdokonalejší.

Zvlhčovač typu MERLIN

Zvlhčováním i snížíte náklady na vytápění a chlazení současně

Zvlhčovací modul ?létající talíř? je vzduchový stropní destratifikátor, který je schopen vyrovnávat horizontálně a vertikálně teplotu vzduchu, vyrovnat vlhkost uvnitř velkých prostor a redukovat náklady na vytápění. Zvlhčovací modul firmy Merlin používá speciální odstředivý rotor, který vyvolává promíchávání vzduchu, neprodukuje proudy, které by obtěžovaly dělníky a je vyráběn podle bezpečnostních norem a hygienických norem pro životní prostředí.

 

Na rozdíl od klasických stropních ventilátorů destratifikátor nesměšuje proudění vzduchu přímo kolmo v soustředěných plochách, ale rozděluje vzduch paprskovitě, přičemž odděluje velké plochy nepostřehnutelnou ventilací.

 

Jev, kdy se vzduch vrství a teplo shromažďuje blízko stropů, obzvláště ve velkoplošných vytápěných prostorách je velmi běžný a je příčinou velkého rozptylu tepla a vysokých energetických nákladů. Systém zvlhčovacích modulů zabraňuje vrstvení horkého vzduchu u stropu, redukuje spotřebu energie a zajišuje pohodu prostředí.

 

Vynikající parametry při směšování vzduchu systémem zvlhčování zlepšují podmínky prostředí dokonce během letního období, kdy působí vysoké teploty, které personál i konstrukce těžce snášejí. Zde je mimo systému proudění vzduchu využito druhého efektu zvlhčování vzduchu a adiabatické přeměny tepla (chlazeni).

 

Vzduch ve vyšších částech budovy je teplejší než u podlahy a za jistých podmínek může být rozdíl teplot 10 až 15°C. Tepelné ztráty způsobené konstrukcí budovy a spotřeba energie na vytápění jsou velmi ovlivněny nesprávnou izolací. Zejména starší průmyslové budovy jsou v tomto ohledu velmi špatné. Teplota u podlahy je velmi často regulována termostaty, ale teplota u stropu je závislá na mnoha faktorech:

 • Kapacita, výkonnost a distribuce ve vztahu k velikosti budovy,
 • Sezónní změny venkovních podmínek, např. vertikální vzrůst teploty je nulový za nepřítomnosti topení a max. během studené zimy, kdy se topí.

 

Testovací údaje i obecná literatura indikují teplotní gradienty 1°C nebo více na každý metr výšky, což je způsobeno stratifikací vzduchu. Stratifikace také zvyšuje větrací ztráty, protože zvýšení teploty vede k většímu úniku vzduchu skrz otvory v budově. Nárůst větracích ztrát vzduchu může dosáhnout hodnoty 5% na každý stupeň rozdílu teploty u podlahy a stropu.

 Míšení vzduchu ve velké budově má v zimním období za následek:

 • Eliminaci teplotního gradientu,
 • Redukce tepelných ztrát,
 • Zvýšená teploty u podlahy,
 • Stejnoměrná teplota v budově,
 • Zlepšení podmínek životního prostředí,
 • Využití tepla produkovaného stroji,
 • Úspora energie.

Přínos stropního destratifikátoru lze zaznamenat i v letním období:

 • Univerzální a stejnoměrné větrání celé budovy,
 • Redukce koroze konstrukce budovy,
 • Redukce a odvádění plynů a zápachů,
 • Rovnoměrné rozložení vlhkosti v budově.

 

Systémy zvlhčování vzduchu mohou být instalovány v jakémkoliv prostředí, kde je potřeba směšovat vzduch, např. ve:

 • Výrobních a obchodních provozovnách, skladištích,
 • Sportovních halách,
 • Logistických centrech,
 • Zootechnických farmách,
 • Plaveckých bazénech, tenisových kurtech a jiných sportovních prostorách,
 • Sklenících a zahradnických stavbách,
 • Kostelích, knihovnách, muzeích, výstavních pavilonech apod.

 

Výsledky velkého počtu instancí stropních destratifikátorů v nejrůznějších podmínkách vykazují průměrnou úsporu nákladů na energii a vytápění 20 až 30%.

Při instalaci je důležité dodržet šachovnicové rozmístění létajících talířů (zvlhčujících modulů) tak, aby docházelo ke kontinuálnímu promíchávání vzduchu v celém prostoru průmyslové haly.

Doporučuje se zavěsit zvlhčovací moduly Merlin od stropu nebo od nosníku v minimální vzdálenosti cca. 50cm. Závěsné moduly jsou dodávány ve verzi krytí IP 55, a to pro mokré prostředí.

 

Přínosy :

1/ úspora nákladů na vytápění 20-30%

2/ efektivní chlazení v letním období  snížení teploty o 4 - 6 °C

3/ optimální dosažení a řízení  rovnovážné vlhkosti dřeva ve výrobních a skladovacích halách, egalizovaná vlhkost prostředí

4/ optimální prostředí pro vodou ředitelné laky při povrchové úpravě

5/ snížení prašnosti 4 ? 5 x a odbourání elektrostatického náboje ve vzduchu

6/ snížení nemocnosti  spolupracovníků  ( záněty horních cest dýchacích)

7/ lepší stav  kondice spolupracovníků ( při úbytku vody v organismu o váhových  0,5% máme sníženou výkonost o cca 25 ? 30% )

8/ ekonomické posílení pozic na trhu ? vyšší efektivita podnikání , snížení náklady na nekvalitní výrobu

8/ další přínosy ve vaši firmě zjistíte sami a velmi rychle.

 

Zvyšováním relativní vlhkosti v prostředí zajistíte i rušení elektrostatického náboje

 

Podstata rušivých elektrostatických jevů spočívá v v dělení nábojů dvou látek. Při silném dotyku povrchů mohou putovat elektrony v nejmenších mezních vrstvách volně z jedné látky do druhé. Pokud se pak obě látky nebo plochy opět od sebe oddělí, je zde ve srovnání s předchozím případem rovnováha statických nábojů. Vzniká náboj a s ním spojená přilnavost. Příčinami vzniku elektrostatického náboje suché klima, je příliš nízká relativní vlhkost v prostředí místnosti respektive provozovny.

 

Elektrostatický náboj je pro člověka nesmírnou zátěží. Dle českých právních předpisů by přípustná intenzita pole (v domácnosti) měla být 1000 V/m. Při dlouhodobém vystavení člověka působení elektrostatického náboje o vyšší intenzitě, zvláště u citlivějších jedinců, mohou nastat nepříznivé funkční změny orgánových systémů člověka. Dlouhodobý pobyt zaměstnance ve zhoršeném pracovním prostředí způsobuje vyšší míru únavy, nesoustředěnosti a nemocnosti eventuelně poškození elektronických zařízení nakumulovaným elektrostatickým nábojem a už přímo nebo nepřímo elektromagnetickým polem.

 

Abychom předešli vzniku statické elektřiny, je potřeba sledovat klima ve výrobní prostorech, kde by se relativní vlhkost vzduchu měla pohybovat v rozmezí 50 a 55 % při teplotě 21°C. Teplota a vlhkost by měli být v neustálé rovnováze. Jak předejít tomu aby zejména v zimních měsících neklesala relativní vlhkost vzduchu pod optimální hranici? Přece instalovat zvlhčování, rozprašovat do prostoru vodní mlhovinu. Nejúčinnější způsob jak zvýšit relativní vlhkost vzduchu při nejnižších provozních nákladech, což je pro investora vždy jeden z nejdůležitějších momentů při rozhodování, je patentovaný systém zvlhčování rakouské firmy MERLIN.

 

KONTAKT NA DODAVATELE ZVLHČOVACÍCH SYSTÉMŮ MERLIN

Ing. Harazím Vladimír,CSc - DREKOMA
  Pďż˝IDďż˝Nďż˝ KOMENT��E
Va�e jm�no Povinn� Text Povinn�
Kontaktnďż˝ email Povinnďż˝
Titulek p��sp�vku

   Zaďż˝krtnďż˝te pro nďż˝hled nebo nechte prďż˝zdnďż˝ po zveďż˝ejnďż˝nďż˝.
 
     
     
 
Copyright ďż˝ Ing. Kuda Pavel 2002 - 2012 ProhlĂ­ĹženĂ­m obsahu akceptujete podmĂ­nky uvedenĂŠ ZDE Aktualizace: 22.05.2018 MAPA SERVERU